Osteoporóza, zlodějka kostí

Říj 3, 2023

Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje úbytek kostní hmoty, jakoby nás o kosti postupně nenápadně a v tichosti okrádala. Je častější u žen než u mužů, souvisí totiž se snížením hladiny estrogenů. S vyšším věkem se četnost výskytu této nemoci zvyšuje, u žen ve věku nad 80 let již trpí osteoporózou každá čtvrtá žena.

Příčinou bývá i nedostatek vápníku a vitamínu D a také nedostatek pohybu.

Výbornou prevencí osteoporózy je pravidelný přísun vitamínů, především vitamínu D, bez nějž nedokážeme vstřebávat vápník, vitamínu A a K, dále minerálů (vápník, zinek, hořčík a draslík). Skvělým zdrojem vápníku je mák, zkuste si občas připravit makové mléko, jehož chuť vás mile překvapí.

Dále je nezbytný dostatečný pohyb. Pokud se již potýkáme s osteoporózou, běžná chůze nestačí, je třeba přidat na intenzitě. Ostřejší chůze na delší vzdálenosti, skákání na trampolíně, pokud nám to zdravotní stav dovolí, a také tanec, to je lék snad na vše. Vibrace a otřesy jsou totiž pro naše tělo signálem, že je třeba zpevnit kosti.

Soustředěné cvičení se zátěží vlastního těla prokazatelně zvyšuje hustotu kostní tkáně. Výborná je jóga, a vůbec nejlepší je osvojit si sestavu hormonální jógy, jejíž praktikování zvyšuje hladinu ženských hormonů, které jsou jednou z hlavních příčin tohoto onemocnění.

Cvakání zuby pro posílení kostí

Toto netradiční cvičení nás jistě pobaví, budeme totiž cvakat zuby. Zuby jsou prodloužením našich kostí a kostní tkáň je spojená s ledvinami. Cvičení tedy posiluje nejen zuby a dásně, ale také ledviny a kosti. Předpokladem bezpečného provedení této techniky je samozřejmě dobrý stav chrupu, tento manévr by neměl vyvolávat žádnou bolest ani nepříjemný pocit. Stiskneme zuby tak razantně, abychom zaslechli cvaknutí, snažíme se zapojovat všechny zuby. Málokdo má dokonalý skus, vždy po chvíli se tedy zaměříme na jinou část zubních oblouků. Tímto způsobem si zaklapáme 36x, můžeme však i vícekrát.

Z psychosomatického hlediska souvisí osteoporóza s tenkým střevem. Emoce, která oslabuje a nabourává správnou činnost tenkého střeva, je úzkost. Zapátrejme tedy po příčině této emoce v našem životě.

Závěrem doušek starozákonní moudrosti. „Veselé srdce je dobrý lék, ale zdrcený duch vysušuje kosti“.

Další články

Vezměte oči na 3D procházku

Vezměte oči na 3D procházku

Využijme každé příležitosti k procházce v přírodě, brýle nechme doma, pokud je to jen trochu možné. Jakmile si totiž připustíme možnost, že náprava zraku je možná, jsme již na cestě ke...

číst více
Také máte krátké ruce?

Také máte krátké ruce?

Pak za to může presbyopie, nepříliš lichotivě nazývaná stařecká vetchozrakost, je tedy nabíledni, že souvisí s věkem. Při ní dochází ke snížení pružnosti oční čočky v souvislosti...

číst více