Také máte krátké ruce?

Říj 5, 2023

Pak za to může presbyopie, nepříliš lichotivě nazývaná stařecká vetchozrakost, je tedy nabíledni, že souvisí s věkem. Při ní dochází ke snížení pružnosti oční čočky v souvislosti s opotřebením, obvykle kolem čtyřicátého roku věku. Ve hře jsou i svaly, které oční čočku vyklenují a také okohybné svaly.

Nedokážeme pak zaostřit na předměty v blízké vzdálenosti, máme problém při čtení a vůbec při práci nablízko.

Presbyopie se tedy projevuje podobně jako dalekozrakost. Pružnost očních čoček a kondice svalů, podílejících se na akomodaci, se však dá zlepšit a presbyopie nám již nemusí ztrpčovat život. Zkuste následující techniky.

Cvičení akomodace

Akomodace je proces, při kterém dochází k zaostření oka na sledovaný předmět. Při se oční čočka buď zplošťuje, nebo naopak vyklene.

Následující cvičení je na procvičení akomodace skvělé, mělo by se provádět tak často, jak to jde, třeba i při chůzi.

  • Před oči si dáme ukazováček pravé ruky ve vzdálenosti 20 – 30 cm proti jakémukoliv předmětu (dveře, okno, strom, obraz) ve vzdálenosti nejméně 6 metrů a více.
  • Zaostřete oko na špičku prstu a pak na vzdálený předmět.
  • Opakujte 10x.
  • Na chvilku si odpočiňte a zopakujte celý postup ještě 2 – 3x.
  • Cvičení provádějte rychle, avšak důkladně.
  • Další varianta tohoto cviku je dynamická. Stále sledujeme špičku prstu, ovšem ruku přibližujeme k nosu a pak od nosu až do propnutí lokte a pak teprve přeostříme na vzdálený předmět.

Čtení v pološeru Nejprve procvičujte čtení při stále slabším světle. Pak si nasaďte čelovku a čtěte při různých režimech svícení, eventuelně se domluvte s někým, že vám bude rozsvěcet a zhasínat, zatímco se budete snažit číst. Celý román asi nepřečtete, ale zkuste aspoň dva odstavce.

Další články

Vezměte oči na 3D procházku

Vezměte oči na 3D procházku

Využijme každé příležitosti k procházce v přírodě, brýle nechme doma, pokud je to jen trochu možné. Jakmile si totiž připustíme možnost, že náprava zraku je možná, jsme již na cestě ke...

číst více
Krátkozrakost, nebo dalekozrakost?

Krátkozrakost, nebo dalekozrakost?

Také si tyhle dva pojmy pletete? Pojďme si v tom udělat jasno a nastínit, co je vlastně jejich příčinou. Jedná se o tak zvané refrakční vady. Při refrakci oka se světelné paprsky usměrněné rohovkou...

číst více